اخبار و رویدادها

برگزاری سومین جلسه هماهنگی امور اربعینی مجمع بین‌المللی اساتید مسلمان دانشگاه‌ها با حضور مسئولین ستاد اربعین و دبیرکل مجمع در سازمان حج و زیارت

برگزاری سومین جلسه هماهنگی امور اربعینی مجمع بین‌المللی اساتید مسلمان دانشگاه‌ها با حضور حجت‌الاسلام اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی در بغداد، حجت‌الاسلام احمدی مسئول کمیته فرهنگی آموزشی ستاد اربعین، دکتر نجفی برزگر دبیرکل مجمع بین‌المللی اساتید مسلمان دانشگاه‌ها و برخی از مسئولین و دست‌اندرکاران فعال در مراسم اربعین برگزار شد.

دیدار و گفتگوی دبیرکل مجمع بین‌المللی اساتید مسلمان دانشگاه‌ها و مدیر مؤسسه فرهنگی منتظران منجی

جناب آقای دکتر نجفی برزگر، دبیرکل مجمع بین‌المللی اساتید مسلمان دانشگاه‌ها و جناب آقای دکتر شجاعی، مدیر مؤسسه فرهنگی منتظران منجی دیدار و گفتگو کردند.

بازدید استاد محمد علی اخلاصی، رئیس دانشگاه گوهرشاد کابل افغانستان از مجمع بین‌المللی اساتید مسلمان دانشگاه‌ها

استاد محمد علی اخلاصی، رئیس دانشگاه گوهرشاد کابل افغانستان طی بازدید از مجمع بین‌المللی اساتید مسلمان دانشگاه‌ها با دکتر کریم نجفی برزگر، دبیرکل مجمع دیدار و گفتگو کرد.

تقویت ارتباطات مجمع بین‌المللی اساتید مسلمان دانشگاه‌ها با دانشگاه‌های کشور سوریه

دکتر علیرضا مظلوم رهنی، مدیر گروه حقوق مجمع بین‌المللی اساتید مسلمان دانشگاه‌ها در راستای تقویت ارتباطات این مجمع با دانشگاه‌های سوریه به این کشور سفر کرد.هدف از تشکیل مجمع چیست؟

در میان اهداف تشکیل مجمع، موارد زیر را می توان برشمرد:
1. شناسایی ظرفیت ها، ساماندهی، تقویت و پشتیبانی از فعالیت های علمی و پژوهشی اساتید مسلمان در دانشگاههای جهان.
2. ایجاد بسترهای مناسب برای تعاملات علمی و پژوهشی اساتید مسلمان درجهت توسعه و تعمیق علمی دانشگاهها در راستای ایجاد بستر لازم برای تمدن نوین اسلامی
3. بررسی و طراحی تشکیل نهادهای مورد نیاز جهان اسلام مانند سازمان تجارت بین الدول اسلامی و دانشگاه کیفری بین الدول اسلامی
4. ایجاد کرسی های نظریه پردازی بین اساتید مسلمان.
5. گسترش مشارکت های علمی و پژوهشی غیر دولتی در راستای ایجاد تمدن نوین اسلامی.
6. تعامل و هماهنگی دانشگاهها و نهادهای مرتبط با پژوهش در بین دانشگاههای کشورهای اسلامی.
7. کمرنگ نمودن تعصب و تحجر و خشونت ميان مذاهب اسلامى و تاکید بر نوگرائى ، سماحت ، عقلانيت، تقریب مذاهب، همگرایی و انسجام اسلامی


گوناگون

ایران صدرنشین کشورهای اسلامی در رتبه بندی شانگهای/معرفی برترین دانشگاه کشور

نتایج رتبه بندی شانگهای در سال ۲۰۲۱ منتشر شد که بر اساس آن دانشگاه­های هاروارد و استنفورد از ایالات متحده امریکا و دانشگاه کمبریج از انگلستان به ترتیب رتبه­ های اول تا سوم را از آن خود کرده اند. ایران در این رتبه بندی با افزایش تعداد دانشگاه ها به ۱۱ عدد، صدرنشین کشورهای اسلامی است.

نشست بررسی مسائل روز لبنان / پروژه‌‌ای برای کاهش قدرت و خلع سلاح مقاومت

عضو هیات علمی دانشگاه امام حسین (ع) گفت: اوضاع فعلی لبنان اتفاقی نیست و در قالب یک پروژه مشخص تعریف می‌شود که هدف آن کاهش قدرت و خلع سلاح مقاومت است.

برگزاری دوره تابستانی «نظریه مقاومت» در دانشگاه امام صادق (ع)

به همت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع)، دوره تابستانی «نظریه مقاومت» از ١٣ تا ١۵ مرداد در این دانشگاه برگزار می‌شود.

توجه به علوم پایه، زمینه‌ساز توسعه و پیشرفت کشور است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در اولین نشست شورای سیاست‌گذاری سال جهانی بزرگداشت علوم پایه (۲۰۲۲) بر اهمیت و نقش علوم پایه در توسعه پایدار و پیشرفت کشور تاکید کرد.

تاریخ علم

شهید محسن فخری‌زاده

نام شهید محسن فخری‌زاده به عنوان یکی از پنج شخصیت ایرانی که در فهرست ۵۰۰ نفره قدرتمندترین افراد جهان که از سوی نشریه آمریکایی فارین پالیسی منتشر شده است، قرار داشت.

شهید مصطفی احمدی روشن

وی دانش آموخته رشته مهندسی پلیمر از دانشگاه صنعتی شریف بود. شهید احمدی روشن با سن پایین حدود 32 سال، دارای مقالات متعدد علمی در رشته پلیمر بود.

شهید دکتر مجید شهریاری

شهید مجید شهریاری، یکی از دانشمندان هسته‌ای است که همگان او را نمادی از اقتدار علمی و توسعه فناوری‌های سخت پژوهشی ایران اسلامی می‌شناسند.

شهید دکتر مسعود علی‌محمدی

شهید دکتر علی‌محمدی در طول سال‌ها فعالیت علمی و تحقیقاتی خود بیش از ۸۰ مقاله در معتبرترین مجلات علمی جهان به چاپ رسانده و در سال 1386 در بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی حائز رتبه دوم پژوهش‌های بنیادی شده بود.