بیانیه مجمع بین ­المللی اساتید مسلمان دانشگاه­ها در محکومیت بازداشت دکتر مسعود سلیمانی توسط دولت آمریکا

همانگونه که مستحضرید، جناب آقای دکتر مسعود سلیمانی، یکی از دانشمندان برجسته هماتولوژی و سلول­های بنیادی وجزء یک درصد دانشمندان برتر جهان از حیث استنادهای علمی در مجلات معتبر علمی، هشت ماه است در سکوت مجامع دفاع از حقوق بشر، در حبس پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) به سر می­برند.

بیانیه مجمع بین ­المللی اساتید مسلمان دانشگاه­ها در محکومیت بازداشت دکتر مسعود سلیمانی توسط دولت آمریکا

بسمه تعالی
بیانیه مجمع بین­ المللی اساتید مسلمان دانشگاه­ها در محکومیت بازداشت دکتر مسعود سلیمانی توسط دولت آمریکا
اساتید محترم و دانشگاهیان سراسر جهان
همانگونه که مستحضرید، جناب آقای دکتر مسعود سلیمانی، یکی از دانشمندان برجسته هماتولوژی و سلول­های بنیادی وجزء  یک درصد دانشمندان برتر جهان از حیث استنادهای علمی در مجلات معتبر علمی، هشت ماه است در سکوت مجامع دفاع از حقوق بشر، در حبس پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) به سر می­برند.  بازداشت غیرقانونی این دانشیار دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس و رئیس انجمن هماتولوژی ایران توسط دولت آمریکا برگ دیگری از پرونده قطور جنایات ضد حقوق بشری آمریکا علیه ملت ایران است.  از آنجا که دکتر سلیمانی با دعوت رسمی مؤسسه مایوکلینیک که از مؤسسات علمی مشهور در آمریکا و جهان است به صورت قانونی وارد کشور آمریکا شده و در بدو ورود دستگیر و از آن پس تاکنون بدون محکومیت و حتی محاکمه در بازداشت می­باشد، مسئولیت امنیت و سلامت ایشان به عهده دولت آمریکا و همچنین مؤسسه دعوت­کننده ایشان است.
رفتار ضد حقوق بشری آمریکا در قبال این دانشمند ایرانی بار دیگر پرده از هدف اصلی آمریکا یعنی رویارویی با ملت بزرگ ایران برداشت.  همان کشوری که دیروز برخی سیاستمدارانش از حذف فیزیکی دانشمندان هسته­ای دفاع می­کردند، امروز نیز برای ایجاد وقفه در پیشرفت علمی جمهوری اسلامی ایران در عرصه­ای دیگر برای دانشمندان ایرانی دام می­اندازند.  آنچه بیش از پیش نمایان شده اینکه هدف آمریکا جلوگیری از پیشرفت و توانمندی ایران از هر راه ممکن از جمله پیشگیری از توسعۀ علمی برای ضربه زدن به مردم ایران است. 
در سال­های اخیر، آمریکا با رفتاری منافقانه در قبال جامعه علمی ایران همواره برای متوقف کردن حرکت کشور به سوی خودکفایی علمی در عرصه­های مختلف تلاش کرده است: از یک سو دولت­های مختلف آمریکا سعی کرده­اند با جذب دانشجویان نخبه ایرانی بستر فرار مغزها را فراهم کنند و از سویی دیگر دانشمندان و متخصصین ایرانی در رشته­های مختلف علمی را به بهانه­های واهی تحریم و دستگیر می­کنند. و آنگاه که بی­پرده از تروریست دانستن ملت ایران سخن می­گویند، آشکارا دشمنی خود با مردم ایران و نه تنها با نظام منتخب این ملت را نمایان می­سازند. کاخ سفید در این هدف آنقدر مصر است که توجهی به تبعات تبلیغاتی این­گونه رفتارها نیز ندارد.
خانواده دکتر سلیمانی نگرانی بیماری ایشان و نگهداری در شرایط بسیار سخت و هم بند با مجرمان و قاچاقچیان مواد مخدر، اراذل و اوباش خیابانی هستند.
این اقدام خصومت ­آمیز آمریکا موجب خواهد شد که اساتید دانشگاه‌های جهان در موارد مشابه به دعوتنامه ­های دانشگاه­ها و مراکز تحقیقاتی آمریکا همواره با تردید نگریسته و امکان اقدامات غیرقانونی پلیس فدرال آمریکا مشابه آنچه که در خصوص آقای دکتر سلیمانی رخ داده است را در مورد خود بعید ندانند. چرا که بنابر رفتار دولت آمریکا، هرکسی که در راه پیشرفت جمهوری اسلامی ایران و یا هر کشور مستقل دیگری فعالیت کند مظنون است و باید با او برخورد شود.  البته این مسئله افتخاری برای دکتر سلیمانی است و مسلما مانع ادامه مسیر تلاش علمی دانشمندان ایرانی نخواهد شد.  فعالیتهای دولت آمریکا از تحریم و فشار گرفته تا دستگیری دانشمندان ایرانی، به منزوی شدن جمهوری اسلامی ایران نمی­انجامد بلکه بیش از پیش وضعیت حقوق بشری آمریکا را رسوا می­کند.
جدا از اصل بازداشت غیر قانونی آقای دکتر سلیمانی، ادامه بازداشت ایشان هم خلاف عرف و مقررات بین المللی است و به این دلیل از مجامع بین المللی و تشکلهای صنفی دانشگاهی در سراسر جهان انتظار است ضمن محکوم کردن این اقدام غیرانسانی برای آزادی دکتر سلیمانی تمامی سعی خویش را بکار گیرند. از وزارت امور خارجه و وزارت علوم تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران انتظار است ضمن تحرک بیشتر برای آزادی هرچه سریعتر دکتر سلیمانی در تامین هزینه های مرتبط با پایان دادن به این بازداشت غیر قانونی مساعدت لازم را داشته باشند.
مجمع بین‌المللی اساتید مسلمان دانشگاه‌ها به‌عنوان یک سازمان مردم ‌نهاد که متشکل از اساتید مسلمان از دانشگاه‌های سراسر جهان است، این اقدام دولت آمریکا را محکوم کرده و خواهان تحرک گسترده جوامع دانشگاهی برای پایان دادن به این اقدام غیر قانونی دولت آمریکا می­باشد.